Οι Χιτ νίκησαν εκτός έδρας τους Σίξερς με 99-90 και έκαναν το 4-2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να περάσουν στα τελικά της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.

Οι Χιτ είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παρά την πίεση των Σίξερς, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα του Μαιάμι να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (49-48).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-63). Οι Χιτ διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Σίξερς με 99-90, κάνοντας το 4-2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να περάσουν στα τελικά της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Μπακς-Σέλτικς.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Μπάτλερ και Στρους (11ρ. και πέντε ασίστ) με 32 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σίξερς ξεχώρισαν οι Εμπίντ (12ρ. και δύο ασίστ) και Μάξει (3ρ. και τέσσερις ασίστ) με 20 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 25-28, 48-49, 63-74, 90-99