Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι και μάλιστα κρίθηκε πολύ νωρίς, καθώς πριν συμπληρωθεί μισή ώρα, το σκορ ήταν ήδη 3-0, που ήταν και το τελικό.

Οι “πράσινοι” μόλις μια φορά στη σεζόν κατάφεραν να πετύχουν τόσα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο παιχνίδι με τον Βόλο, όπου μάλιστα πέτυχαν τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο, για να επικρατήσουν με 5-1.
Ωστόσο τρία γκολ μέχρι το 29′, όπως έκανε με την ΑΕΚ, δεν είχε βάλει τότε ο Παναθηναϊκός. Αυτό είναι το γρηγορότερο 3-0 που διαμορφώνει, από τις 23 Σεπτεμβρίου 2015, όταν νικούσε 3-0 το Λεβαδειακό πάλι στη Λεωφόρο, με τρία γκολ μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο (5′ σουτ Νάνο, 14′ σουτ Καρέλης, 19′ σουτ Ατζαγκούν).

Η ΑΕΚ είχε να δεχτεί τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 4 Απριλίου 2021, όταν στα Playoffs έχει χάσει από τον Ολυμπιακό στην έδρα της με 1-5, 0-4 στο ημίχρονο, Ωστόσο τότε το τρίτο γκολ του είχε δεχτεί στο 35′.
Τόσο γρήγορο 3-0 είχε να υποστεί η ΑΕΚ εδώ και 11 χρόνια. Ήταν στις 20 Μαρτίου 2011, όταν έχασε στο Νέο Φάληρο από τον Ολυμπιακό με 6-0 και το 3-0 είχε διαμορφωθεί στο 20′ του αγώνα (2′ κεφαλιά Τζιμπούρ, 7′ σουτ Μέλμπεργκ, 20′ σουτ Φουστέρ).

Στα μεταξύ των δύο ομάδων ντέρμπι, τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο είχε να βάλει ομάδα από τις 30 Απριλίου 2008, όταν ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 4-1, με σκορ ημιχρόνου μάλιστα το 4-0. Τότε όμως το τρίτο γκολ είχε έλθει στο 32′. Γρηγορότερο 3-0 μεταξύ τους βρίσκουμε στις 18 Φεβρουαρίου 2007, ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-4 με ημίχρονο 0-3 (3′ κεφαλιά Γκούμας, 8′ σουτ Νίκης, 24′ σουτ Σαλπιγγίδης).