Το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ηρακλή με 71-68 και ανέβασε το ρεκόρ τους στο 7-7, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 3-9.

Το Περιστέρι είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Αν και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν στα μέσα του δεύτερο δεκαλέπτου (29-29, 15′ λεπτό), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-11, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-48). Οι κυανόλευκοι πέρασαν στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και προσπέρασαν στο σκορ στις τρεις περιπτώσεις, κάνοντας ντέρμπι την αναμέτρηση, με το Περιστέρι να ξαναπαίρνει τα ηνία και να νικάει με 71-68.

Από ττο Περιστέρι διακρίθηκαν οι Γκιέλο και Μωραίτης με 19 και έντεκα πόντους αντίστοτιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Σταμάττης και Χένρι (11ρ. και δύο ασίστ) με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68