Τέσσερις πόντοι του Μίλερ στο τελευταίο λεπτό και δύο βολές του Φλόιντ στο φινάλε, έκαναν την διαφορά στο… θρίλερ της Πάτρας, με τον Κολοσσό να… αποδρά νικηφόρα με 80-76 απέναντι στον Απόλλωνα. Πέντε «διψήφιοι» από πλευράς Ροδιτών, μοιραίος για τους Πατρινούς ο Δίπλαρος, με δύο λάθη στα τελευταία 30’’.

Ο Απόλλων μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, προηγούμενος με 14-5 στο 3’, όμως η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση. Η ομάδα της Ρόδου απάντησε με ένα 10-0 για το 14-5, με το πρώτο μέρος να βρίσκει, από εκεί και πέρα, τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο 15’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με +5 (34-29), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Πάτρας μπροστά με 40-36.

Πέντε πόντοι του Τσαλμπούρη έδωσαν… αέρα επτά πόντων στον Απόλλωνα (45-38), όμως ο Κολοσσός είχε και πάλι τις απαντήσεις, με τους Ροδίτες, όχι απλά να απαντάνε με ένα 2-11 για το 47-49, αλλά να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-50, χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς. Μίλερ και Τιλί έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +8 (52-60 στο 32’), όμως οι Ντέιβις και Τσαλμπούρης δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, φέρνοντας την ομάδα τους στον πόντο (64-65), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το καλάθι του Μήτρου – Λονγκ για το 70-70 στα 3’45’’ για το φινάλε, έδειξε πως τα τελευταία λεπτά θα εξελιχθούν σε… θρίλερ. Ο Μήτρου – Λονγκ, μετά από λάθος του Φλόιντ, έβαλε τους Πατρινούς μπροστά με 76-74, στα 59’’. Ο Μίλερ με κάρφωμα ισοφάρισε στους 76 πόντους στα 35’’, ενώ ο ίδιος, με λέι απ, μετά από λάθος του Δίπλαρου, έβαλε τους Ροδίτες μπροστά με 78-76, 10’’ πριν το τέλος. Ο Απόλλων είχε μία τελευταία επίθεση, όμως ο Δίπλαρος υπέπεσε σε νέο λάθος, με τον Φλόιντ με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 76-80, που φέρνει τον Κολοσσό στο 9-5, έναντι 5-9 των Πατρινών.